Urząd marszałkowski
ngo
BIP
Jeden procent
2021-11-25

Organizacje wspólnie dla wolontariatu

Interesujesz się wolontariatem? Współpracujesz z wolontariuszami na co dzień? No to wyobraź sobie, że wraz z grupą przedstawicieli organizacji pozarządowych i instytucji zajmujesz się rozwojem wolontariatu w regionie – weryfikujesz dokumenty, diagnozujesz, planujesz działania.

Organizacje wspólnie dla wolontariatu

Interesujesz się wolontariatem? Współpracujesz z wolontariuszami na co dzień? No to wyobraź sobie, że wraz z grupą przedstawicieli organizacji pozarządowych i instytucji zajmujesz się rozwojem wolontariatu w regionie – weryfikujesz dokumenty, diagnozujesz, planujesz działania. Masz na to odpowiednie środki finansowe i wsparcie organizacyjno-techniczne. Brzmi nieprawdopodobnie? To opis funkcjonujących już Koalicji Wolontariatu w Bydgoszczy i w Toruniu.

Lokalne Koalicje Wolontariatu to jedno z działań prowadzonych przez Kujawsko-Pomorską Federację Organizacji Pozarządowych w ramach Korpusu Solidarności – wieloletniego programu rozwoju wolontariatu. Koalicje to nieformalne grupy (tzn. grupy nie posiadające osobowości prawnej), które są otwarte na podmioty i osoby zainteresowane rozwijaniem wolontariatu w lokalnym środowisku oraz promowanie dobrych praktyk i rozwiązań związanych z wolontariatem. Koalicje mają też możliwość realizacji własnych pomysłów na promocję i rozwój wolontariatu (koalicje mają na to własne środki zapewnione przez Federację). Udział w koalicji nie wiąże się z opłatami (np. wnoszeniem opłat za członkostwo) – siła i efektywność koalicji zależą od zaangażowania jej uczestników.

Dotychczas członkowie Koalicji zorganizowali warsztaty design-thinkingu dla lokalnych organizacji oraz akcję „Zamaskowana pomoc”, niebawem natomiast odbędą się szkolenia dla organizatorów wolontariatu pod wdzięczną nazwą „Wolontariat w internetach”.

Przed koalicjami jeszcze wiele wyzwań oraz planów w zakresie rozwijania wolontariatu i promowania postaw prospołecznych wśród mieszkańców regionu. Dlatego jeżeli i Tobie na tym zależy, a przy okazji myślisz o współpracy z innymi organizacjami, to serdecznie zapraszamy na spotkania Koalicji:

Bydgoszcz – 01.12.2021 (środa)
w Bydgoskim Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu, ul. Gdańska 5, w godz. 12.00-15.00

Toruń – 08.12.2021 (środa)
w Toruńskim Centrum Aktywności Lokalnej "Drugie Piętro", ul. Konopnickiej 13, w godz. 12.00-15.00

Chęć udziału w wybranym spotkaniu Koalicji wystarczy zgłosić w formularzu: << LINK >>